جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 59346
  تاریخ انتشار : 24 شهریور 1393 14:20
  تعداد بازدید : 923

  ستاد دیه کشور منتشر کرد

  قانون بیمه اجباری شخص ثالث به روایت آمار

  قانون بیمه اجباری شخص ثالث به روایت آمار

  به گزارش خبرنگار حقوقی قضایی باشگاه خبرنگاران، به منظور حمایت از عامه مردم شریف ایران اسلامی که به عنوان دارنده یا راننده خودروهای شخصی، عمومی، مسافربری، باربری و ... مطرح می شوند، در سال 1347 قانونی موسوم به بیمه اجباری شخص ثالث به تصویب رسید که البته این اتفاق بزرگ متأسفانه در بحث مواد قانونی و هم در اجرای آن با اشکالات فراوانی همراه بود.

  به عنوان نمونه بر مبنای خلاء موجود قانونی در وقوع یک حادثه رانندگی، معمولا رانندگان بدون پشتوانه مالی بلافاصله روانه زندان می شدند و به طبع آن خانواده های این قبیل زندانیان نیز در پی محکومیت حبسِ سرپرست خود یا یکی از اعضای خانواده هایشان، بیش ازپیش در معرض تهدید و آسیب های اجتماعی غیرقابل جبران قرار می گرفتند.

  نظر به اهمیت مساله، ستاد دیه کشور که از سال 1369 با ابتکار رئیس وقت سازمان زندان ها شهید والامقام سیداسدالله لاجوردی تأسیس شد، به منظور حمایت حداکثری از هر دو طرف یک سانحه رانندگی(چه فرد آسیب دیده و چه شخص راننده) وارد میدان شد و پس از آسیب شناسی دقیق در زندان های سراسر کشور مشاهده کرد که بیش از 50 درصد این رانندگان زندانی، فاقد گواهینامه رانندگی بوده و قریب به 80 درصد آنها نیز اساسا بیمه نامه شخص ثالث ندارند، لذا با برپایی جلسات تخصصی و جلب نظرات استاتید و خبرگانی چون دکترسیدحسین "میرمحمدصادقی" این نهاد مردمی ضمن تشکیل کمیته ای مردمی و حقوقی و جلب نظرات کارشناسان زبده پیرامون قانون موجود، نسبت به اصلاحات لازم اقدام کرد و پیشنهادات خود را با محوریت اصلاح قانون یادشده تقدیم اعضای محترم کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نمود.

  در ادامه این حرکت ستاددیه تلاش نمود با کمک دست اندرکاران ذیصلاح دولت وقت، لایحه ای به منظور اصلاح قانون بیمه اجباری شخص ثالث به مجلس شورای اسلامی تقدیم نماید که این مهم در تاریخ 14/4/1387 محقق و از آن پس این نهاد مردمی با پیگیری موضوع در کمیسیون اقتصادی مجلس، ضمن بهره مندی از مشاوره های متخصصان فن و نمایندگان دستگاه های ذیربط و همچنین تشکیل حدود 60 جلسه تخصصی وشرکت در 10 جلسه مشترک با نمایندگان رؤسای قوای مجریه و قضائیه ونیز نمایندگان وزارت دادگستری که جمعاً قریب به 73 جلسه بود، در نهایت موفق شد متن قانون بیمه اجبای شخص ثالث را تهیه و تنظیم کرده و برای طرح در صحن علنی، تقدیم هیات رئیسه مجلس نماید.

  در ادامه با عنایت به الطاف بی کران الهی این قانون رأس ساعت 11 صبح روز سه شنبه مورخ 31/6/87 با لحاظ حقوق زیان دیدگان و قربانیان سوانح رانندگی در واپسین روزهای دوره هفتم مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و پس از بررسی و تأیید اعضای محترم شورای نگهبان در تیرماه همان سال، قانون از تاریخ 20/6/87 قدرت اجرایی به خود گرفت.

  با تصویب این قانون راهگشا، تعداد رانندگانی که با بروز حوادث رانندگی و عدم توانایی در پرداخت دیه، بصورت روزانه وارد زندان می شدند از 60 نفر به 2 تا 3 نفر تقلیل یافت که این اقدام مسرت بخش دلسوزان نظام مقدس اسلامی نشان داد اصلاح و اجرای یک قانون مترقّی تا چه میزان قادر است در تأمین آسایش فکری آحاد یک جامعه و بویژه افراد آسیب دیده و خانواده های آنها اثرگذار باشد.

  هرچند برابر اصل 85 قانون اساسی، مهلت قانونی قانون مزبور برای مدت آزمایشی 5 ساله این قانون در تاریخ 20/6/92 به اتمام رسید، اما با پیگیری های ستاد پیش از اتمام این مدت، طرح دائمی شدن قانون بیمه اجباری شخص ثالث را در تاریخ 15/11/91 ، تقدیم نمایندگان خانه ملت کرد که با امضای 52 نفر از نمایندگان، طرح مذکور تقدیم هیئت رئیسه مجلس گردید تا بررسی های نهایی در خصوص طرح در کمیسیون اقتصادی مجلس(به عنوان کمیسیون اصلی) و 4 کمیسیون فرعی دیگر آن، انجام پذیرد. 

  در نهایت 20 شهریور سال 92 بود که در هفته پایانی مهلت آزمایشی این قانون، پس از تلاش های مستمر ستاددیه و مساعدت های خالصانه اعضای معزز هیئت رئیسه، قانون بیمه اجباری شخص ثالث با رأی بالای 98 درصدی نمایندگان، براییک سال و نیم دیگر تمدید شد تا مبادا بعد از پیگیری های چندین ساله مجددا به قانون ناقص سال 1347 بازگردیم.

  در حال حاضر نیز با وجود اینکه تا پایان این مدت 18 ماهه نیز فرصتی باقی نمانده است، این ستاد برنامه های مدون خود را برای دائمی کردن این طرح و متعاقبا پیشگیری در وقوع اتفاقات ناگوار و تکرار تجربیات تلخ گذشته آغاز کرده است.

  در ادامه برای نخستین بار گزارش عملکرد این ستاد در مدت اجرای آزمایشی قانون اصلاح بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث به شرح زیر اعلام می شود:  طبق آمار عددی موجود از تاریخ اصلاح این قانون در تاریخ 20/6/87 تا تاریخ 18 مرداد ماه سال 1393 (طی مدت 5 سال و 10 ماه )به ترتیب استان هـای تهران با 5101 نفـر، فارس با 4147 نفـر و خراسان رضوی با 4117 نفـر بیشترین ورودی به زندان را داشته و در مقابل استان هـای ایلام(با 208 زندانـی)، خراسان شمالی(با 211 زندانـی) و یزد(با 250 زندانـی) کمترین ورودی را در طول این مدت 70 ماههبه خود اختصاص داده اند.  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
17