جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 59341
  تاریخ انتشار : 24 شهریور 1393 13:20
  تعداد بازدید : 584

  مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران:

  خروج یک اثر از ثبت ملی، مجوز تخریب آن نیست

  معاون حقوقی و پارلمانی وزیر دادگستری آخرین وضعیت لوایح قضایی را تشریح کرد.

  به گزارش ایسنا، در چند سال اخیر، مالکان برخی بناهای تاریخی با شکایت به دیوان عدالت اداری توانسته اند، ملک خود را که جزو آثار ملی به ثبت رسیده بود، از فهرست آثار ملی خارج کنند. درپی راه افتادن این جریان، تعداد از آثار تاریخی در شهرهای مختلف با مجوزی که کارشناسان میراث فرهنگی به شهرداری دادند، از بین رفتند؛ اما در این زمینه، این پرسش مطرح است که آیا دستگاه متولی حفاظت از میراث فرهنگی می تواند در برابر خواست برخی مالکان برای تخریب ملک شان که ارزش تاریخی دارد، ولی از فهرست آثار ملی خط خورده، مقاومت کند؟

  در این زمینه، گروهی از کارشناسان حقوقی معتقدند که صدور حکم خروج از فهرست آثار ملی توسط دیوان عدالت اداری، به معنی صدور مجوز تخریب اثر تاریخی یا الزام آور برای انجام این کار نیست. همان طور که در سال های گذشته، کارشناسانی بودند که در برابر صدور مجوز تخریب مقاومت کردند و راضی به تخریب آثار نشدند.

  در شرایطی که تعداد از آثار تاریخی تهران نیز با طی چنین روندی از بین رفته اند، دیدگاه مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان را در این زمینه جویا شدیم.

  رجبعلی خسروآبادی در گفت وگو با خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا، تأکید کرد: صدور حکم خروج از ثبت، به معنای صدور مجوز تخریب بنا نیست. هرچند اگر بنایی تاریخی جزو آثار ثبت شده نباشد، کارشناس میراث فرهنگی می تواند مجوز تخریب آن را صادر کند. در واقع، اگر ساختمان واجد ارزش در شرایطی خاص قرار گیرد، چون ثبت ملی نیست، احتمال مطرح شدن این بحث برای آن وجود دارد.

  مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران در توضیح شرایط خاص نیز گفت: شورای ثبت را ایجاد کردیم تا این شرایط را تشخیص دهد؛ دادن مجوز تخریب برای یک بنای تاریخی که در فهرست آثار ملی ثبت نیست، بحثی فقط کارشناسی نیست و نیازمند بررسی مصالح جامعه است، چون هر کارشناسی ممکن است یک نظر داشته باشد. به طور مثال، اگر یک مسجد در محدوده ی یک اتوبان و در جهت توسعه قرار گرفته باشد، ممکن است مجبور به جابه جایی آن شوند، هرچند در این شرایط نیز افراد خبره باید موضوع را بررسی و به این نتیجه برسند که این کار به صلاح است یا خیر و هر کسی نمی تواند آن را تأیید کند. به همین دلیل نیز شورای فنی را راه انداختیم تا این بحث، یک نظام خاص داشته باشد.

  او با تأکید بر این که کارشناسان میراث فرهنگی نمی توانند خلاف قانون عمل کنند و اگر یک اثر تاریخی رأی خروج از ثبت بگیرد، باید آن را ابلاغ کرد و نمی توان جلوی رأی قانونی ایستاد، ادامه داد: ما نمی توانیم خلاف قانون عمل کنیم، چه در حوزه ی خود و چه درباره ی دستورات قضایی، ما مجبور به اجرا هستیم. ابلاغ حکم نیز وظیفه ی ماست.

  مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران در پاسخ به این پرسش که آیا اطلاعی از ابلاغ های اداره کل حقوقی و اجرای حکم ابلاغ توسط مدیرکل استان تهران در دوره های گذشته دارد؟ گفت: از آن ها اطلاعی ندارم؛ متأسفانه برخی افراد در سازمان میراث فرهنگی هستند که با مطرح کردن یکسری موارد، آب را گل آلود می کنند و از آن ماهی می گیرند. هرچند نباید حتی یک مورد تخریب اثر تاریخی را نیز در کشور داشته باشیم، اما بروز این اتفاق باید متناسب با دیگر وجوه در کشور باشد.

  وی با طرح این پرسش که آیا همه ی الگوهای معماری و شهرسازی در کشور، براساس قانون است و کجا در یک کوچه ی شش متری، مجوز ساخت خانه ای 25 طبقه را می دهند؟ اظهار کرد: متناسب سازی مهم است، نمی گویم باید اشتباه را تأیید کرد، باید یک متناسب سازی انجام شود، به جای این که دنبال جلب و جذب افراد باشیم که این بحث را ایجابی حفظ کنند. متأسفانه بیشتر دنبال این رفته ایم که خرابی ها را اعلام کنیم، در حالی که باید راه های حفظ بنا و ترغیب مردم را نیز بیان کنیم.

  خسروآبادی اضافه کرد: من و هیچ کس دیگری نمی توانیم از ابلاغیه های قضایی استنکاف کنیم، این کار سرپیچی محسوب می شود. هر حکمی که از دادگاه قضایی برسد، باید آن را ابلاغ کرد.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
19