جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 59027
  تاریخ انتشار : 19 شهریور 1393 12:2
  تعداد بازدید : 622

  رییس دادگستری استان تهران:

  مهمترین شاخص دادگستری در مبارزه با بی عدالتی ، التزام عملی به قانون است

  مهمترین شاخص دادگستری در مبارزه با بی عدالتی ، التزام عملی به قانون است

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، غلامحسین اسماعیلی در نشست شورای مدیران دادگستری استان تهران، ضمن تبریک ایام ولادت باسعادت حضرت امام رضا(ع) با اشاره به فرازی از خطبه 216 نهج البلاغه اظهار کرد: قرار گرفتن در مناصب دولتی، حقوق و تکالیفی به دنبال دارد و از آنجایی که ما در یک نظام اسلامی خدمت می کنیم باید توجه داشته باشیم که بخش عمده ای از حقوق و تکالیفی که بر عهده ماست، شرعی بوده و از ناحیه خداوند متعال وضع شده است و ما صرفا با تکالیف قراردادی مواجه نیستیم.

  وی ادامه داد: لذا باید در احساس تکلیف مضاعف در رعایت حقوق و مقررات کوشا باشیم و بدانیم که در صورت رعایت متقابل حقوق و تکالیف کارگزاران و مردم نسبت به یکدیگر حق عزت یافته و اسلام تبلور پیدا می کند و عدالت و سنت های پیامبر (ص) و اهل بیت (ع) به اجرا درآمده و جامعه اصلاح می شود و ثمره عینی آن استمرار و بقاء حکومت اسلامی خواهد بود و ثمره بعدی اینکه ناامیدی دشمنان را به دنبال خواهد داشت.

  وی در ادامه سخنان خود افزود: بحمدالله دوره جدید مدیریت قوه قضاییه با انتصاب مجدد حضرت آیت الله آملی لاریجانی آغاز شده و باید گفت که دوره اول ریاست ایشان بر قوه قضاییه همچنان که از متن ابلاغیه مقام معظم رهبری برمی آید در ابعاد مختلف موفقیت آمیز بوده؛ چرا که معظم له در حساس ترین شرایط کشور مسئولیت سنگین و خطیر دستگاه عدلیه را پذیرفتند و پس از گذشت 5 سال امروز آرامترین و امن ترین شرایط را شاهد هستیم و البته طی این مسیر دشوار در سایه تلاش ها و زحمات ارزشمند همکاران قضایی و اداری در رده های مختلف بوده که جای بسی شکرگزاری به درگاه خداوند دارد.

  وی گفت: همکاران ما در دادگستری استان تهران زحمات زیادی کشیده اند و کارهای فراوانی صورت گرفته است که بعضا با مجموع اقدامات سایر استانها برابری می نماید. ناگفته نماند که پرونده های این دادگستری از حیث کیفیت فوق العاده پیچیده و ملی هستند و دارای اهمیت خاصی می باشند که اقدامات و تلاش های همکاران محترم در استان تهران جای تقدیر وتشکر دارد.

  رییس کل دادگستری استان تهران در ادامه با تاکید مجدد بر اهمیت سلامت دستگاه قضایی و ارتقاء کارآمدی آن اظهار کرد: بحمدالله ایران اسلامی امروز در جامعه بین الملل مهم و تاثیر گذار است و انقلاب اسلامی برای بسیاری از مردم در جهان نمونه و الگو به شمار می رود. در عرصه امور داخلی کشور نیز بایستی در خصوص سلامت جامعه و برخورد با بی عدالتی ها و همچنین اجرای عدالت تلاش های بیشتری صورت گیرد تا از این حیث هم بهترین الگو باشیم.

  وی گفت: سلامت همه ارکان جامعه در گرو استقلال، اقتدار و سلامت قوه قضاییه است و دستگاه قضایی چنانچه بخواهد در این عرصه موفق شود باید درون قوه از عیوب و اشکالات مبرا باشد و شاخصه مهم در این رابطه التزام عملی دادگستری و قضات به قانون و اجرای آن است؛ در این راستا بار دیگر به موضوع مهم رعایت نظم و انضباط اداری تاکید می کنم و روی این قضیه کاملا جدی هستم.

  اسماعیلی اظهار کرد: از نشانه های موفقیت مدیر در یک مجموعه وجود نظم و انضباط در عرصه های مختلف آن مجموعه است، البته این موضووع می تواند از حیث محتوایی و یا شکلی مورد نقد همکاران قرار گیرد، لکن به طور قطع با اصل رعایت نظم هیچکس مخالف نیست؛ بنابراین لازم است کلیه مدیران در مجموعه های زیر نظر خود به این امر تاکید نموده و به طور دوره ای گزارشی از میزان تحقق مراتب مذکور را اعلام کنند.

  وی افزود: به زودی تیم های مدیریتی به واحدهای قضایی مراجعه و نسبت به ورود و خروج همکاران نظارت و بازرسی خواهند نمود. همانطور که قبلا اشاره شد نظارت بدوا در جهت صیانت از خود همکاران بوده و البته در مرحله ای نیز برخوردبا متخلفین احتمالی است، البته به غیر از نظم و انضباط و ارتقاء سلامت، اهداف دیگری از قبیل ساماندهی اجرای احکام رسیدگی به پرونده های مسن، کاهش اطاله در رسیدگی و ... نیز در زمره برنامه های دادگستری قرار دارد که در هر یک از این موارد اقدامات لازم صورت خواهد گرفت.

  رئیس کل دادگستری استان تهران در پایان سخنان خود به ضرورت پاسخگویی محتوایی مدیران واحدهای قضایی و ستادی به مکاتبات استان و اطلاع رسانی به موقع راجع به پرونده های مهم و همچنین جدی گرفتن جلسات به ویژه شورای مدیران تاکید نمود.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
12