جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 41124
  تاریخ انتشار : 5 دی 1392 9:46
  تعداد بازدید : 456

  عفو بین‌الملل:

  صلح بانان از جان غیرنظامیان در سودان جنوبی محافظت کنند

  در پی درخواست دبیرکل سازمان ملل از شورای امنیت برای ارسال نیرو به سودان جنوبی، سازمان عفو بین الملل از این نیروها خواست تا در صورت اعزام به این کشور به اصلی ترین وظیفه خود، یعنی حفظ جان غیرنظامیان عمل کنند.

  dw2.jpg

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بان کی مون دبیرکل سازمان ملل روز دوشنبه از شورای امنیت خواست تا به منظور افزایش کمک‌های بشردوستانه و نیروی انسانی به سودان جنوبی 5 هزار و 500 صلح بان را به این کشور ارسال کند.

   

  سارا جکسون معاون برنامه‌های منطقه‌ در عفو بین‌الملل اظهار کرد: درخواست بان کی مون نشان می‌دهد که سازمان عفو بین‌الملل از وخامت اوضاع و شرایط خطرناک مردم سودان جنوبی آگاه است، از این رو صلح‌بانان سازمان ملل باید به وظیفه اصلی خود یعنی حفظ جان غیرنظامیان پایبند باشند.

   

  وی ابراز تاسف کرد که نیروهای سازمان ملل پیش از این نتوانسته‌اند به این وظیفه خود به درستی عمل کنند و اکنون غیرنظامیان وحشت‌زده در این کشور نیازمند حمایت و کمک هستند.

   

  این درخواست در حالی مطرح شده است که سودان جنوبی از 15 دسامبر تاکنون در نقاط مختلفی شاهد درگیری‌های مسلحانه و خشونت گسترده بوده است. گفته می‌شود این درگیری ابتدا از جوبا پایتخت این کشور شروع شد و اکنون به دیگر نقاط نیز کشیده شده است.

   

  این جنگ علاوه بر این درگیری‌های مسلحانه میان دو قبیله بزرگ سودان جنوبی را شامل شده و تلفات زیادی در پی داشته است. تاکنون صدها تن کشته و بیش از 80 هزار نفر برای فرار از خشونت آواره شده‌اند. گفته می‌شود 45 هزار تن از این آوارگان به پایگاه‌های سازمان ملل در شهرهای مختلف سودان جنوبی پناه آورده‌اند.

   

  سارا جکسون در ادامه گفت: غیرنظامیان سودان جنوبی که اکنون در ترس و وحشت زندگی می‌کنند باید بدانند که به جای این همه خشونت و ناامنی می‌توانند از طرف‌های درگیر حمایت‌ و پشتیبانی دریافت کنند و عاملان این حوادث نیز باید بدانند که نمی‌توانند بیش از این به خشونت‌های خود ادامه دهند.

   

  بان کی مون در بیانیه روز دوشنبه خود اعلام کرد که مسئولان نقض گسترده حقوق بشر و جنایات علیه بشریت در این کشور محاکمه شده و با عواقب کارهای خود روبرو خواهند شد.

   

  عفو بین‌الملل از رهبران سیاسی و نظامی در سودان جنوبی به‌ویژه رییس‌جمهور کنونی و سابق این کشور خواست تا با استفاده از قدرت و نفوذ خود از نیروهایشان، غیرنظامیان مسلح و شبه نظامیان بخواهند که هرچه فوری حملات خود علیه غیرنظامیان و اموالشان را متوقف کنند.

   

  این سازمان همچنین از کشورهایی که به سودان جنوبی سلاح ارسال می‌کنند خواست که به این اقدامات خود پایان دهند و به پایان این جنگ کمک کنند.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28635504
اکنون :
40