جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 41093
  تاریخ انتشار : 4 دی 1392 13:14
  تعداد بازدید : 480

  عفو بین‌الملل:

  گروه های درگیر در سودان مانع از تلفات غیرنظامیان شوند

  همزمان با ادامه درگیری های مسلحانه در سودان جنوبی، عفو بین الملل ضمن هشدار در مورد افزایش تلفات غیرنظامیان از رهبران قبایل اصلی این کشور خواست تا با توجه به میزان تلفات اقدامات لازم را جهت جلوگیری از ادامه خشونت ها بکار گیرند.

  dw2.jpg

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عفو بین‌الملل اعلام کرد: شواهد قابل استنادی وجود دارد که نشان می‌دهد دو قبیله نوئر و دینکا در سودان جنوبی در درگیری‌هایشان مرتکب کشتارهای هدفمند علیه غیرنظامیان در این کشور شده‌اند.

   

  همچنین سه صلح‌بان سازمان ملل در حالی‌که در مسیر بازگشت به یکی از مراکز اسکان صلح‌بانان در استان جونگ‌لی بودند هدف حمله قرار گرفته و کشته شدند.

   

  سرپرست حوزه آفریقا در عفو بین‌الملل اظهار کرد: حملات علیه غیرنظامیانی که برای فرار از درگیری مسلحانه آواره شده و به دنبال مکانی برای اسکان می‌گردند یک حقیقت ناراحت‌کننده و شوک‌برانگیز است.

   

  وی ادامه داد: این حقیقت که این حملات توسط جوانانی مسلح صورت می‌گیرد نشان دهنده این است که این جنگ در واقع یک درگیری فرقه‌ای میان دو قبیله اصلی در این کشور است که همچنان به خشونت‌های گسترده‌تری کشیده می‌شود.

   

  بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی عفو بین‌الملل، این جنگ در ابتدا در جوبا پایتخت سودان جنوبی آغاز شد، اما اکنون به استان‌های دیگر این کشور نیز کشیده شده است.

   

  در حدود چهارده هزار غیرنظامی از ترس حملات مسلحانه این گروه‌ها در اردوگاه‌های سازمان ملل واقع در نقاط حاشیه‌ای شهرها پناهنده شده‌اند. همچنین بسیاری دیگر در مناطق جنگلی در نزدیکی نقاط تحت درگیری مخفی شده‌اند.

   

  بر اساس این گزارش، حدود 20 هزار غیرنظامی شامل زنان و کودکان در شهر جوبا از خانه‌های خود گریخته و به پایگاه‌های سازمان ملل پناه آورده‌اند.

   

  بیمارستان‌های محلی گزارش داده‌اند که بیش از 500 تن در این خشونت‌ها کشته شده‌اند که اغلب آنها را غیرنظامیان تشکیل می‌دهند.

   

  اظهارات شاهدان این درگیری‌ها نشان می‌دهد که سربازان مسلح به سمت غیرنظامیان به طور غیرهدفمند گلوله شلیک کرده و بسیاری را کشتند. از این رو سرپرست حوزه آفریقا در عفو بین‌الملل از گروه‌های درگیر خواست تا برای محافظت از غیرنظامیان در نقاط مختلف سودان جنوبی تمام تلاش خود را بکار گیرند.

   

  علاوه بر این گزارشات بدست آمده نشان می‌دهد که وضعیت بیمارستان‌های این کشور نیز به دلیل مراجعه زیاد مجروحان وخیم است. این وضعیت غیرانسانی نگران‌کننده بوده و در صورت ادامه خشونت‌ها وخیم‌تر نیز خواهد شد.

   

  دولت این کشور تلاش کرده است تا این ناآرامی‌ها را کنترل کند، اما منابع محلی اعلام کرده‌اند که درگیری همچنان ادامه دارد و افراد مسلح که متعلق به دو قبیله نامبرده هستند غیرنظامیان را هدف شلیک گلوله قرار می‌دهند.

   

  سازمان عفو بین‌الملل در پایان از رهبران گروه‌های درگیر خواست تا بدون توجه به اختلافات‌شان از غیرنظامیان حمایت و هرگونه خشونت را محکوم کنند تا مانع از ادامه تلفات غیرنظامیان در این کشور شوند.

   

  درگیری‌های میان‌ قبیله‌ای در سودان جنوبی به زمان استقلال این کشور در ژوئیه 2011 باز می‌گردد که در نتیجه آن تاکنون هزاران تن آواره و صدها غیرنظامی کشته شده‌اند.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28624330
اکنون :
51