جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 36133
  تاریخ انتشار : 28 مهر 1392 14:14
  تعداد بازدید : 550

  بسیاری از طرح های زیست محیطی دولت قبلی را نمی توان متوقف کرد

  رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به طرح های مغایر با محیط زیست مصوب شده در دولت قبلی، اظهار کرد: به دلیل گذشتن یک دوره زمانی و ایجاد یک سری حقوق مکتسبه، نمی توان بسیاری از این طرح ها را متوقف کرد.

  hamid forootan-23-7.jpg

  معصومه ابتکار با حضور در برنامه «نقطه طلایی 1.618» افزود: این گونه نیست که بتوانیم به راحتی هر طرحی را متوقف کنیم. البته می‌توان برای طرح‌های خلاف قوانین و برخی واگذاری‌ها چنین کاری را انجام داد و به همین منظور کمیته‌ای در معاونت توسعه مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل شده است که این اقدامات مغایر با سیاست‌ها بر قوانین جاری در زمینه حفظ محیط زیست بازنگری شود تا بتوان از مسیر قانونی برخی از طرح‌ها را متوقف کرد.

   

  وی ادامه داد: به دلیل پیچیدگی‌های بسیاری که برخی از این طرح‌ها پیدا کرده، نمی‌توان آنها را بازگرداند یا آسیب‌های به وجود آمده را جبران کرد، اما در برخی موارد مانند مصوبه فروش پارک پردیسان، اقداماتی انجام دادیم تا در نهایت این مصوبه لغو شد.

   

  معاون رییس‌جمهور با بیان اینکه در حال حاضر معضلات زیست محیطی بسیاری در کشور وجود دارد، افزود: اکنون زمان زیادی را از دست داده و باید بدون فوت وقت برای حل مشکلات حرکت کنیم. چرا که اکنون بحث ردپای اکولوژیک ما بسیار بزرگ شده و میزان بهره‌برداری از طبیعت و سرمایه‌های زیستی کشور بیش از توان آن است.

   

  ابتکار تاکید کرد: بسیار امیدواریم که با نگاه دکتر روحانی و با استفاده از تجربه وزرا و دیگر تجربیاتی که از گذشته کسب کرده‌ایم بتوانیم این مشکلات را حل کنیم. از سوی دیگر کشوری هستیم که با مشکل اشتغال، رشد اقتصادی و ... مواجه است و توسعه می‌خواهیم و از سویی باید به دنبال حفاظت از محیط زیست نیز باشیم که به همین منظور رییس‌جمهور در برنامه‌های انتخاباتی‌شان نیز با تاکید به موضوع محیط زیست به ارائه برنامه‌های خود پرداخته و پس از انتخابات نیز در برنامه‌ای که به مجلس ارائه شد، یک بند به موضوع محیط زیست اختصاص یافته بود.

   

  رییس سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص راه‌های جلوگیری از اجرای طرح‌های مخرب محیط زیست و حل معضلات کنونی زیست محیطی ایران، اظهار کرد: همین که وقت را تلف نکنیم، اولین راهکار است. چرا که باید با استفاده از فضایی که به وجود آمده و امیدی که مردم دارند، از فرصت‌ها و مشارکت اجتماعی به خوبی استفاده کنیم تا رویه‌های گذشته اصلاح شود. علاوه بر آن تغییر رویکرد دولت، ظرفیت مفید دیگری است که باید برای اصلاح روش‌هایی که در گذشته خود دولت اعمال می‌کرد و باعث تخریب محیط زیست می‌شد، اقدام کنیم تا فضا به گونه‌ای تغییر کند که مشکلات حل شده و از مشکلات جدید پیشگیری شود.

   

  ابتکار با بیان اینکه در حال حاضر از ظرفیت محیط زیست بیش از توان آن استفاده می‌شود، افزود: با بارگذاری‌های بیش از حد توان طبیعت، با واکنش‌های مختلفی از جانب محیط زیست مواجه شده‌ایم که آسیب‌های بهداشتی، اقتصادی و اجتماعی بسیاری وارد می‌کند.

   

  وی همچنین در خصوص فعالیت‌های صلح‌طلبانه‌اش در کنار فعالیت‌های زیست محیطی، اظهار کرد: یک سیاستمدار باید همه جنبه‌ها را در نظر بگیرد چرا که موضوعات محیط زیست، صلح و مسائل اجتماعی با یکدیگر مغایرتی ندارند و امروز شاهد جنگ‌ها و خشونت‌هایی هستیم که هم به طبیعت آسیب می‌زند و هم آسیب‌های جدی اجتماعی را به همراه دارند.

   

  رییس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: نمی‌توانیم دغدغه محیط‌زیست داشته باشیم، اما دغدغه صلح، نظام‌های کارآمد و مردم‌سالاری برای حکمرانی مطلوب نداشته باشیم و توجه به ملاحظات اجتماعی به گونه‌ای به هم پیوسته است که اگر یک بعدی به آنها نگاه کنیم، موفق نمی‌شویم.

   

  ابتکار با بیان اینکه رویکرد دستیابی به صلح از درون هر فرد آغاز می‌شود، اظهار کرد: ابتدا باید خودمان مطامع شخصی را کنار گذاشته و خودخواهی را قربانی اراده خداوند کنیم.

   

  وی ادامه داد: هر کسی که وارد عرصه مدیریت و کارهای اجرایی شود، حتما آزمون و خطا نیز دارد اما ما باید از خطاهای دیگران درس بگیریم و فضا را برای نقد و پذیرش انتقادات باز کنیم.

   

  رییس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: متاسفانه در گذشته در موارد متعددی از خبرنگاران و فعالان محیط زیست شکایاتی شده بود که همه این شکایات پس گرفته شده و از این پس دیگر نگاه این چنینی در حوزه محیط زیست حاکم نخواهد بود و درخواست ما این است که فعالان محیط زیست و اصحاب رسانه نگاه علمی کارشناسی مبتنی بر اطلاعات صحیح و توام با امانت داشته باشند.

   

  ابتکار تاکید کرد: اگر مسئولین از انتقادات مردم و کارشناسان استقبال کنند، فرصت بسیار مناسبی برای اصلاح روش‌های ناکارآمد است.

   

  وی با اشاره به اهمیت نقش تشکل‌های زیست محیطی در بهبود شرایط فعلی، اظهار کرد: تشکل‌ها ظرفیت بسیار عظیمی برای حفظ محیط زیست به شمار رفته و می‌تواند نقش ارتباطی میان مردم و دولت را ایفا کند.

   

  رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه مهم‌ترین بخش فعالیت NGO‌ها، رصد دستگاه‌ها است، اظهار کرد: تشکل‌ها باید بررسی‌ کنند که هر دستگاه تا چه اندازه به هدف خود نزدیک شده و به عنوان یک مشوق در کنار مسئولین باشند.

   

  معاون رییس‌جمهور با اشاره به فعالیت قبلی‌اش در شورای شهر تهران، اظهار کرد: شوراها نقش کلیدی در سطح شهرها و روستاها ایفا کرده و امروز در دنیا آنها را به عنوان نهادهای توسعه‌ پایدار معرفی می‌کنند.

   

  ابتکار با بیان اینکه در حال حاضر دریاهای ایران بسیار آسیب‌پذیر شده‌اند، افزود: با بهره‌کشی از خاک، باعث مشکلات بسیاری شده‌ایم و اکنون در سطح رودخانه‌ها، تالاب‌ها و در بسیاری از موارد دیگر دچار شرایط ناگواری شده‌ایم.

   

  وی در خصوص پرونده محیط‌بان محکوم به اعدام سازمان حفاظت محیط‌زیست نیز اظهار کرد: به همه محیط‌بانان رسیدگی ویژه‌ای خواهیم داشت و برای این محیط‌بان نیز تمام تلاش خود را می‌کنیم تا از خانواده شاکی رضایت بگیریم.

   

   در پایان این برنامه دریاچه ارومیه، رودخانه زاینده‌رود و دریاچه هامون از نظر مردم به عنوان مهم‌ترین مسائل زیست محیطی کشور معرفی شدند.

   

  منبع خبر

  http://www.isna.ir


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28616397
اکنون :
72