جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 36038
  تاریخ انتشار : 27 مهر 1392 17:0
  تعداد بازدید : 487

  تصمیم دیوان کیفری بین المللی برای عدم حضور رییس جمهور کنیا در دادگاه

  دیوان کیفری بین المللی اعلام کرد: رییس جمهور کنیا می تواند به منظور انجام وظایف خود در کشورش در برخی از جلسات رسیدگی به اتهاماتش مبنی بر جنایات علیه بشریت حضور پیدا نکند.

   

  333-87.jpgبه گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، قضات دیوان کیفری بین‌المللی (ICC) در حالی چنین تصمیمی گرفته‌اند که کمتر از یک هفته پیش اتحادیه آفریقا اعلام کرد که اجازه محاکمه یک مقام بلندپایه آفریقایی را در دادگاهی بین‌المللی نمی‌دهد.

   

  مخالفان محاکمه اوهورا کنیاتا رییس جمهور کنونی کنیا در واقع طی چند هفته اخیر و پس از حادثه گروگانگیری در پایتخت این کشور نسبت به این موضوع حساسیت بیشتری پیدا کرده‌اند. آنها معتقدند این حادثه نشان دهنده اهمیت کنیا در مبارزات کشورهای شرق آفریقا علیه تروریسم است.

   

  قضات دیوان به دنبال اخذ این تصمیم اعلام کردند که کنیاتا موظف است در جلسات آغازین و پایانی دادگاه که در آنها قرار است شهود پرونده احضار شوند و در نهایت رای نهایی اعلام شود حضور پیدا کند.

   

  بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، رسیدگی به پرونده کنیاتا قرار است دوازدهم نوامبر (ماه آینده) در محل استقرار دیوان کیفری بین‌المللی در لاهه آغاز شود. وی متهم است در جریان حوادث پس از انتخابات 2007 در کنیا موجب خشونت‌های مرگبار شده است که جزو جنایات علیه بشریت محسوب می‌شود. وی همواره بر بی‌گناه خود تاکید داشته است.

   

  وی پیش از این متعهد شد که با دیوان کمال همکاری را داشته باشد و همیشه نیز به درخواست قضات در جلسات دادگاه حضور پیدا کرده است.

   

  اگرچه تصمیم دیوان برای اجازه دادن به کنیاتا برای عدم حضور در برخی از جلسات دادگاه یک پیروزی برای این رییس جمهور محسوب می‌شود، او تلاش می‌کند محاکمه خود را به طور کامل لغو کند.

   

  علاوه بر کنیاتا، معاون وی و یک روزنامه‌نگار کنیایی نیز از سوی دیوان کیفری بین‌المللی به دست داشتن در حوادث خشونت‌آمیز پس از انتخابات 7002 در این کشور متهم شده‌اند و دادگاه به طور مجزا به پرونده‌های آنها رسیدگی می‌کند.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28624330
اکنون :
35