جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 36032
  تاریخ انتشار : 27 مهر 1392 15:59
  تعداد بازدید : 540

  استقبال مدافعان حقوق بشر از امتناع عربستان برای عضویت در شورای امنیت

  یک سازمان مدافع حقوق بشر ضمن انتقاد از وضعیت حقوق بشر عربستان، اعلام کرد: امتناع دولت این کشور برای قبول عضویت در شورای امنیت سازمان ملل، یک پیروزی برای حقوق بشر است.

   

  a.h.3.jpgبه گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دیده‌بان سازمان ملل (UN Watch) به دنبال انتشار بیانیه وزارت خارجه عربستان مبنی بر اینکه کشورش عضویت غیردائم شورای امنیت را نمی‌پذیرد اعلام کرد: کشوری که از گروه‌های تروریستی حمایت مالی می‌کند و به جای محافظت از قربانیان تجاوز آن‌ها رامحکوم می‌کند، صلاحیت عضویت در شورای امنیت را ندارد.

   

  هلیل نویر مدیرعامل دیده‌بان سازمان ملل در این باره گفت: عربستان کشوری است که در آن دستگاه قضایی به جای مجازات متجاوزان به عنف، زنان قربانی را محکوم می‌کند و همچنین یکی از اصلی‌ترین حامیان گروه‌های تروریستی محسوب می‌شود،‌ از این رو انتخاب آن به‌عنوان عضو غیردائم شورای امنیت که یکی از وظایفش مبارزه با تروریسم است کاری بیهوده به حساب می‌آید.

   

  وی افزود: عربستان در بیانیه خود اعلام کرده است که به دلیل استانداردهای دوگانه شورای امنیت که مانع از انجام درست مسوولیت‌های این شورا در خصوص حفظ امنیت و صلح جهانی به نحو مطلوب می‌شود عضویت در این سازمان را نمی‌پذیرد، در حالیکه نظام عربستان خود دچار استانداردی دوگانه است.

   

  وی ادامه داد: قوانین عربستان به گونه‌ای است که برای مردان و زنان استانداردهای متفاوتی در نظر می‌گیرد، زنان این کشور اجازه رانندگی و حق رای ندارند و نمی‌توانند بدون همراهی یک مرد به جایی سفر کنند. قوانین همچنین برای مذاهب مختلف، متفاوت هستند. به‌عنوان مثال برای شیعیان یا برای مسیحیان اشکال مختلفی دارند. سال گذشته 53 مسیحی به دلیل برگزاری مراسم عبادی در یک خانه توسط پلیس عقیدتی دستگیر شدند.

   

  نویر همچین تاکید کرد: عربستان دارای سوابق بسیاری بدی در زمینه حقوق بشر است و چه از لحاظ قانونی و چه اخلاقی صلاحیت عضویت در شورای امنیت را که رسیدگی به بحران‌های حقوق بشر از وظایف اعضای آن است، ندارد.

   

  دیده‌بان سازمان ملل علاوه بر این از عربستان خواست تا خود از رای‌گیری ماه آینده شورای حقوق بشر کناره‌گیری کند؛ چون تلاش این کشور برای به عضویت در آمدن شورای حقوق بشر نهایت تزویر و دورویی است.

   

  نویر یادآور شد: عربستان هرگز به هیچ یک از معیارهای سازمان ملل نزدیک نشده است. زنان این کشور هم در قانون و هم در عمل با تبعیض و نابرابری‌های زیادی روبرو هستند.

   

  بر اساس گزارش پایگاه خبری کانادا فری پرس، حتی تکنولوژی نیز در عربستان در راستای حمایت از مردان است. در صورت خروج یک زن از مرزهای این کشور دولت به پدر، همسر یا قیم آن زن یک پیام می‌فرستد و از طریق تلفن او را از این سفر مطلع می‌کند. راه اندازی این سرویس واکنش‌های شدید فعالان و مدافعان حقوق بشر را در پی داشت.

   

  همچنین رسانه‌های جهان پیش از این اطلاعاتی را فاش کردند که نشان می‌داد عربستان بزرگترین پشتیبان مالی گروه‌های تروریستی همچون القاعده است.

   

  از این رو هلیل نویر ابراز خرسندی کرد که اکنون با کناره‌گیری عربستان از شورای امنیت این کشور نمی‌تواند در مورد مسائل جهان، از جمله مبارزه با تروریسم تصمیم‌گیری کند.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28635504
اکنون :
64