جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 36028
  تاریخ انتشار : 27 مهر 1392 16:25
  تعداد بازدید : 512

  اسداللهی در گفتگو با خانه ملت خبر داد:

  سپام جایگزین سوئیفت شد/ جزئیات بخشنامه جدید تعاملات بین بانکی بین المللی

  عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: با راه اندازی سامانه سپام (سامانه پیام رسانی الکترونیکی مالی) تعاملات بین بانکی بین المللی تا حد زیادی مدیریت شد.

  سپام جایگزین سوئیفت شد/ جزئیات بخشنامه جدید تعاملات بین بانکی بین المللی

  غلامرضا اسداللهی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت با اشاره به طراحی سامانه سپام به عنوان جایگزین سوئیفت، گفت: اعمال برخی تحریم ها منجر به کندی تعاملات مالی ایران شده است و باید به دنبال راهکارهای جایگزین برای آن باشیم.

  نماینده مردم  تربت جام،تایباد و باخزر در مجلس شورای اسلامی افزود: اقداماتی از این دست می تواند کمبودهای ما در بخش تعاملات بانکی را پوشش دهد و تا اندازه ای  جایگزین شیوه های گذشته مانند سوئیف شود.

  وی با تاکید بر اینکه باید بیشتر از ارتباطات بین المللی خود در جهت استفاده از ابزارهای جایگزین برای تعاملات بین بانکی استفاده کنیم، ادامه داد: در این راستا بسیاری از مشکلات رفع و حداقل در کوتاه مدت می تواند پاسخگوی نیاز باشد.

  اسداللهی تصریح کرد: تحریم سوئیفت به گونه ای نبود که سیستم بانکی ما را قفل کند و مشکل جدی برای کشور به وجود  آورد، افزود: در این مدت راه خود را پیدا کرده ایم و عمده مشکلات در این زمنیه بر طرف شده است و باید توجه داشت که این تحریم ها به گونه ای نبود که سیستم بانکی ما به بن بست رسیده باشد اما قطعا هزینه ها را افزایش داده بود.

  وی گفت: اگر موارد دیگر را جایگزین سوئیفت کنیم ارتباط بین بانکی ما افزایش می یابد به دلیل اینکه در حال حاضر بعضی منابع مالی را به لحاظ تحریم ها نمی توانیم جابه جا کنیم.

  اسداللهی افزود: قطعا ابتکارات جدید متخصصان امر می تواند ما را در جهت تسهیل ارتباطات بین المللی و جابه جایی منابع مالی کمک کند.

  عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: بانک مرکزی ایران قدم های مثبتی در راستای ابزارهای جایگزین سوئیفت برداشته و تا اندازه ای توانسته این موضوع را مدیریت کند.

  لازم به ذکر است بر اساس بخشنامه جدید بانک مرکزی به بانک های دولتی و خصوصی سامانه سپام (سامانه پیام رسانی الکترونیکی مالی )جایگزین سوئیفت شده است.

  در بخشی از این بخشنامه ذکر شده است:‌ "این سامانه اساسا مبتنی بر تفکر ایجاد مسیر خدمت متمرکز استوار بوده و به واسطه آن تمام اعضاء می توانند در محیطی امن و در قالبی استاندارد به تبادل انواع پیام های مالی بپردازند".

  زیرساخت سپام در حال حاضر دو سامانه مهم تحت عنوان سپام ارزی و سپام ریالی را میزبانی می نماید. سپام ارزی از یک سو می تواند پیام های ارزی شبه سوئیفتی را بدون نیاز به شبکه سوئیفت، میان اعضاء در داخل کشور مبادله نموده و از سویی دیگر با اتصال به شبکه جهانی سوئیفت، ارتباط اعضاء با آن شبکه را میسر سازد. سپام ریالی نیز پیام های فارسی نظیر پیام های اعتبار اسنادی داخلی ـ ریالی را مبادله می نماید.

  گفتنی است ارائه این سرویس به بانک ها از تاریخ 9 مهر ماه امکان پذیر شده است./


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28635504
اکنون :
20