جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 35988
  تاریخ انتشار : 27 مهر 1392 14:27
  تعداد بازدید : 380

  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی:

  تالاب میقان باید هرچه سریعتر به کنوانسیون رامسر بپیوندد

  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی تالاب کویری میقان اراک را سرمایه ارزشمند زیست محیطی و یکی از 10 تالاب مهم کشور توصیف کرد .

  به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران  ، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در جلسه کارگروه تالاب میقان اراک گفت: این تالاب یکی از 34 تالاب کشور است که هرساله پذیرای جمعیت قابل ملاحظه ای از پرندگان مهاجر بوده و تصمیم سازی سریع برای افزایش سهم حق آبه این تالاب از پساب فاضلاب شهر اراک، محدودکردن فعالیت های برداشت معدنی، ارتقای سطح حفاظتی آن از منطقه شکار ممنوع به منطقه حفاظت شده و راه اندازی سیستم پایش آنلاین گرد و غبار و استقرار دکل تخصصی هواشناسی در این منطقه امری ضروری است.
   
  وی توضیح داد: در سالهای اخیر با کمک منابع طبیعی و کشت گونه قره داغ و اتریپلکس از بحران شن های روان در این عرصه جلوگیری شده اما این اقدامات باید بسرعت در سراسر نواحی تالاب گسترش یابد.
   
  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی خاطرنشان کرد: بر اساس اطلاعات کارشناسی به دلیل دخالت های بی رویه انسانی در 27 سال اخیر در تالاب میقان حرارت تالاب یک درجه افزایش یافته و سطح سفره های اب زیرزمینی این عرصه طبیعی 13 متر افت داشته است که این موضوع خطر شور شدن آب های زیرزمینی و آسیب های ثانویه محیطی را دوچندان می کند.
   
  انصاری اظهار کرد: تعداد چاههای عمیق و نیمه عمیق ، چشمه ها و قنوات در محدوده تالاب چند دهه اخیر بی ضابطه افزایش یافته که مدیریت جامع بر آن ضروری است.
   
  وی بروز خشکسالی های پیاپی را یکی دیگر از تهدیدات جدی برای تالاب میقان اراک عنوان کرد و خواستار مطالعات جامع و اسیب شناسی برای پیشگیری از عوامل مخرب آن شد.
   
  انصاری خاطرنشان کرد: پساب فاضلاب اراک درحال حاضر هزار لیتر در ثانیه است که سالانه 31 میلیون متر مکعب می شود و با توجه به شرایط حاد تالاب نیاز است که حق آبه محاسبه شده 25 میلیون و 360 هزار متر مکعبی ان از این پساب تامین شود.
   
  وی تاکید ویژه بر مدیریت پسماند روان ابهای سطحی که وارد تالاب می شود و انتقال خطوط نفت موجود در منطقه را امری ضروری دانست.
   
  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی توضیح داد: تالاب میقان اراک امسال به عنوان یکی از تالابهای مهم کشور باید مدیریت زیست بومی باید داشته باشد و به همین منظور مطالعات و انتظارات و وظایف دستگاهی ان احصا شده و انتظار است با حمایت ملی و اختصاص اعتبارات مناسب ، زمینه حفظ و ارتقای شرایط تالاب میقان مهیا شود.
   
  انصاری اظهار کرد: سند تالاب میقان اراک به نام اداره کل راه و شهرسازی است که می طلبد برای مدیریت مناسب، این مالکیت به اداره کل محیط زیست منتقل شود.
   
  وی توضیح داد: تالاب میقان زیست بومی حساس است و باید هرچه سریعتر روند تصویب آن در کنوانسیون رامسر پیگیری و انجام شود. /


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28664857
اکنون :
14